تاریخچه چرتکه

چرتکه وسیله ای قدیمی است که برای انجام محاسبات استفاده به کار می رود. از آن می توان برای انجام چهار عمل اصلی ریاضی استفاده کرد و حتی می توان از آن برای محاسبه ریشه دوم و سوم اعداد نیز به کار برد. چرتکه واژه ای است که از زبان روسی(chetka) وارد فارسی شده است. چرتکه در زبان روسی به معنای تسبیح است.

در بسیاری از تمدن های اولیه از چرتکه استفاده می شده است.سومریان، مصریان، ایرانیان، یونانیان، چینیان، رومیان و هندیان هر یک در دوره‌ای از تاریخ از چرتکه استفاده می‌کرده‌اند. بر پایهٔ برخی منابع در زمان امپراطوری هخامنشیان (حدود ۵۰۰ پیش از میلاد) ایرانیان نخستین کسانی بودند که از چرتکه استفاده می‌کردند.

این وسیله محاسباتی در کشور چین باستان نیز از سالهای دور مورد استفاده قرار می گرفته است. اما بعدها در سال چرتکه به کشور ژاپن و کره معرفی گردید که ژاپنی ها با ابداع و اصلاح چرتکه چینی، چرتکه ای با سیستم ۴-۱ ابداع کردند که به نام soroban شناخته شد که از ۴ مهره در پایین محور و ۱ مهره در بالای محور استفاده می شود .

موسسه علمی آموزشی نخبگان هوشمند مفتخر است با طراحی وتولید نوع خاصی از این چرتکه و کسب استاندارد و اعتبارنامه لازم وتالیف12 جلد کتاب فارسی ، شیوه نوین آموزش محاسبه ذهنی ریاضی با چرتکه را برای فرزندان عزیز ایران اسلامی تقدیم نماید.